Proč byste o blokaci měli uvažovat? První argument, který Vás nejspíše napadne, je ochrana proti vynesení informací. V době rychlého internetu již ale není problém data zkomprimovat a poslat kamsi do útrob internetu. Navíc se často setkáváme s argumentem: „Na našich počítačích běžně žádná důležitá data nejsou. Proč bychom měli uvažovat o zablokování USB?“
Protože jde o velice účinný způsob, jak se dostat do Vaší sítě. Phishingové útoky fungují, ale rozházené flashdisky jsou ještě lepší. Starší průzkum na toto téma změřil účinnost atakující 50% [1] Pozor na to, že zablokovat datová media nestačí – existují zařízení umožňující tzv. Bad USB útok, která se tváří jako klávesnice a také se tak chovají. Uživatel vůbec nezjistí, že se na pozadí aktivuje spojení na útočníkův stroj, nebo se začnou stahovat škodlivé komponenty.
Jde o velice účinný způsob, jak se dostat do Vaší sítě. Starší průzkum změřil účinnost atakující 50%
Navíc jsou tu ještě dvě další možnosti – ta první je tzv. killer, který po připojení doslova odpálí Váš počítač [2] a druhá je mnohem horší, cílí přímo na životy Vašich zaměstnanců [3].
Jedním z kroků, který by měl předcházet blokaci, je důkladná osvěta a proškolení zaměstnanců, aby pochopili, že nejde jen o výmysl IT oddělení, ale skutečně o krok, který dává smysl. Nemusí jít o blokaci absolutní, ale o whitelisting určitých zařízení s ohledem na vyhodnocení analýzy rizik a charakter práce dané skupiny zaměstnanců.
Bad USB útok předvádíme na našich školeních, analýzu rizik zpracováváme v rámci naší služby Analýza zabezpečení. Kontaktujte nás na www.sec4good.cz